جیمز آلن

جیمز آلن - نویسنده و شاعر انگلیسی
تولد: 28 نوامبر 1864
مرگ: 1912

جیمز آلن چهره‌ ادبی سرشناس و پرراز و رمزی بوده است. نوشته‌های الهام‌بخش او بر میلیون‌ها نفر اثرگذار بوده. با این حال امروزه او تقریبا ناشناخته است. 
هیچکدام از 19 اثر او سرنخی درباره زندگی‌اش و ذکر مکان اقامت او در انگلستان را ارائه نکرده. نام او را نمی‌توان در هیچ یک از کتاب‌های مرجع عمده یافت. 
به راستی این مرد چه کسی بوده که اعتقادش بر قدرت اندیشه او را به شهرت، ثروت و شادی رساند؟ 
جیمز آلن در دوران حیات‌اش شهرت و یا ثروتی بدست نیاورد. او نابغه‌ای بدون پاداش بود که اغلب از نوشته‌هایش به سختی امرار معاش می‌نمود. 
جیمز در Leicester انگلستان بدنیا آمد. در چند سال ابتدایی زندگی‌اش کسب و کار خانوادگی‌شان شکست خورد. در 1879 پدرش برای جبران این زیان به آمریکا رفت. والدین جیمز امیدوار بودند که با سفر به آمریکا بتوانند زندگی مناسبی برای خانواده تامین نمایند، اما پدرش در آمریکا به قتل رسید. 
بحران مالی باعث شد که جیمز مدرسه را در 15 سالگی ترک نماید. او در نهایت توانست منشی خصوصی و دستیار مدیر گردد. او تا سال 1902 در صنایع انگلستان مشغول به کار شد تا اینکه در این زمان تصمیم گرفت شغل خود را برای پرداختن به نویسندگی رها نماید.
متاسفانه دوران کارهای ادبی جیمز آلن کوتاه بود و تنها 9 سال تا زمان مرگش در 1912 به طول انجامید. در این مدت 19 اثر ماندگار از خود بجای گذاشت که همگی سرشار از ایده‌هایی نوین برای نسل‌های آینده بود. 
درست پس از نوشتن اولین کتاب خود «از فقر به قدرت» به ایلفراکم در ساحل جنوب غربی انگلستان نقل مکان کرد. شهری کوچک با فضایی آرام که برای نوشته‌های بعدی او و مطالعات فلسفی‌اش الهام‌بخش گردید. 
کتاب «تو همانی که می‌اندیشی» دومین اثر جیمز آلن است. با توجه به اقبال عمومی این کتاب، خود جیمز از این اثر ناراضی بود. این اثر موجزترین و فصیح‌ترین کار او بود، کتابی که به بهترین شیوه تجسم افکار نویسنده را نمایان ساخت اما خود جیمز بر این باور نبود. سرانجام همسر او لیلی او را متقاعد کرد تا این اثر را منتشر نماید. 
جیمز آلن کوشید تا زندگی ایده‌آل شرح داده شده توسط رمان نویس شهیر روسیه، لئو تولستوی را برای بکار بستن نظم و انضباط شخصی بسط دهد. مانند تولستوی، جیمز آلن تصمیم گرفت که خود را ارتقا بخشد، شاد باشد و استاد فضائل گردد. تعریف او از سعادت برای انسان بر روی زمین، بگونه‌ای همان تعریف تولستویی بوده. 
به گفته همسر او، جیمز آنگاه که پیامی داشت آنرا نوشت. او همان پیام را زندگی کرد و با تمام وجود عقیده داشت که این پیام می‌تواند به رستگاری ختم شود. او با مراقبه، پیاده‌روی و باغبانی به تامل در جهان می‌پرداخت و توانست پنجره‌ای به سوی آگاهی باز نماید. 
تفکرات جیمز آلن ریشه در عقاید بزرگانی چون تولستوی و بودا داشت. بطور مثال بودا می‌گوید: «آنچه ما هستیم، نتیجه آنچه است که اندیشیده‌ای»، و جیمز آلن می‌گوید: «انسان همانگونه که می‌پندارد است». آلن اصرار بر قدرت شخص برای شکل دادن به شخصیت و سعادت خود داشت. او می‌گوید: «اندیشه و شخصیت یکی هستند و شخصیت، خود را از طریق محیط و شرایط آشکار می‌سازد و شرایط بیرونی هر فرد ارتباطی مستقیم با شرایط درونی او  دارد». این بدان معنا نیست که شرایط بیرونی همه شرایط درونی را مشخص می‌نماید، اما آن شرایط با خصوصیاتی اساسی در وجود آن فرد در ارتباط است. او به ما می‌گوید که چگونه فکر منجر به عمل می‌شود. او به ما نشان می‌دهد که چگونه رویاهای‌مان را به واقعیت تبدیل کنیم.
فلسفه او موفقیت را برای میلیون‌ها نفر به ارمغان آورده است. پیام آلن امید را حتی در میان سردرگمی به همراه دارد. او می‌گوید: «موج بشریت همراه با اشتیاق کنترل نشده، پر سرو صدا با غم و اندوه مهار نشده و اضطراب و شک در آن دمیده شده. تنها انسانی فرزانه که افکارش کنترل و پالایش شده، باعث می‌شود که باد و طوفان از او اطاعت کند». او ادامه می‌دهد: «هرکجا و تحت هر شرایطی که زندگی می‌کنید، این را بدانید که در اقیانوس زندگی، جزیره سعادت با ساحلی آفتابی منتظر شماست».

کتابشناسی:
 از فقر تا قدرت. درک سعادت و قدرت. 1901 (From Poverty to Power)
 همه این چیزهایی که اضافه شده. 1903 (All These Things Added)
 تو همانی که می‌اندیشی. 1903 (As a Man Thinketh)
 از میان دروازه خوب. 1903 (Through the Gate of Good)
 راه سعادت. 1904 (Byways of Blessedness)
 برون از دل. دنباله تو همانی که می‌اندیشی. 1904 (Out from the Heart)
 اشعار آرامش. 1907 (Poems of Peace)
 زندگی نیکبخت. 1908 (The Life Triumphant: Mastering the Heart and Mind)
 افکار صبح و عصر. 1909 (Morning and Evening Thoughts)
 تسلط بر سرنوشت. 1909 (The Mastery of Destiny)
 در ورای جنجال‌های زندگی. 1910 (Above Life’s Turmoil)
 از شوق به آرامش. 1910 (From Passion to Peace)
 هشت ستون سعادت. 1911 (Eight Pillars of Prosperity)
 انسان، پادشان ذهن، بدن و شرایط. 1911 (Man: King of Mind, Body and Circumstance)
 پرتویی در مشکلات زندگی. 1912 (Light on Life’s Difficulties)
 سنگ‌بنای شادی و موفقیت. 1913 (Foundation Stones to Happiness and Success)
 کتاب مراقبه هر روزه جیمز آلن. مجموعه‌ای از متون گردآوری شده توسط همسر جیمز آلن 1913 (James Allen’s Book of Meditations for Every Day in the Year)
 تاملات. سالنامه. نسخه آمریکایی کتاب مراقبه هر روزه جیمز آلن. 1913 (Meditations; A Year Book)
 انسان و سیستم‌ها. 1914 (Men and Systems)
 دروازه درخشان. 1915 (The Shining Gateway)
 همنشین الهی. 1919 (The Divine Companion)